Riddle Solver Puzzle

Riddle Solver – Level 1 – Easy

Aisha buys two sketchbooks and three pens. Each pen costs the same. The cashier tells her the total is £24.


Later, she finds a receipt from her friend Luca, who bought one sketchbook and one pen for £9.


How much does one pen cost?

Read more about how to solve these puzzles here

Your Workings for Riddle Solver

Use this box for your working out / notes:

Your answer:

Reveal the Answer

You must be logged in to view this answer.